01.08.2023
Víte, jaké byly počátky lyžařského sportu v zemích Koruny české? Pokud Vás zajímají, čtěte dále...

Milí lyžaři, vážení klienti, kamarádi,

Je nám velkým potěšením se zase setkat ve stejnou dobu na cestě do našeho oblíbeného lyžařského střediska Plagne Bellecote. Tato tradice se opakuje vždy v prvním lednovém týdnu již od roku 1998. Poprvé nás jelo 28, během let se náš počet zvýšil až na zatím rekordních 112 v roce 2020.

Jako milovníci lyžování jste propadli úžasnému sportu s dlouhou tradicí. Rádi bychom zde shrnuli pár faktů, které asi znáte, ale snad najdete i pár nových informací.

Lyžování se vyvinulo z různých forem pohybu po sněhu, zejména ze sněžnic. Náznaky existence něčeho, co by bylo možno označit za počátky lyžování, existují už na kresbách starých zhruba 4000–4500 let, které se objevily například v Rödöy v Norsku. V hlavním městě Kristianii, dnešním Oslu, byly uspořádány první lyžařské závody 2. dubna 1843.

Hrabě z Harrachu je považován za otce lyžování v Čechách. On jednal o zavedení lyží se svým vrchním lesmistrem Ludvíkem Šmídem v Horní Branné. Proto lesní správa 17. 12. 1892 objednala dva páry lyží: jeden pár jasanových a druhý pár lyží bukových pro ulehčení přepravy pracovníků v lesích. Cena každého páru lyží byla 11 zlatých. První lyže přišly do harrachovského zámku již o Vánocích a tady také hned na nich začali jezdit Ludvík Schmid, jeho bratr Zdeněk a Ferdinand Reich, který píše, že začátky byly velice žalostné, ale pro přihlížející obecenstvo velice zábavné. Tento den se tedy stal významným datem v historii českého lyžování.

Jilemnice je považována za kolébku našeho lyžování, zrodil se tam v roce 1895 první český lyžařský oddíl, který funguje dodnes. Rychle rostla místa, kde se lyže vyráběly. Prvním byl jilemnický Václav Lorenc, firma rodu Mečířů dokonce dodávala lyže pro vojsko.

Ještě dříve, v prosinci 1887, se objevily první lyže v Praze. „Po pěti letech tam však stále bylo jen několik lyžařů a mít ski byl luxus.

Začala se zde psát historie lyžování v českých zemích, kdy Rössler-Ořovský sjel Václavské náměstí. (na první fotce uprostřed)

 

Hned v roce 1893 se uskutečnily první lyžařské výlety do hor a v roce 1895 se konaly první regulérní závody na českém území. Kde jinde, než v Jilemnici.

A ještě známá perlička: místo lyžaři jsme mohli bát „lyžci“, jak prosazoval Josef Aleš – Lyžec, bratrance Mikoláše Alše. Novotvar se ovšem neujal a tak jsme lyžaři 😊

Lyže se také staly praktickou potřebou, děti na nich mohly jezdit do školy. Dnů, kdy se do ní nedostaly, nebylo zrovna málo. Cesta do školy byla velmi obtížná, obzvláště, pokud napadlo hodně sněhu.

Legendární lyžař Bohumil Hanč vedl výcviky i v Novém Městě na Moravě. 'Byl nesporně největší personou lyžování v Krkonoších před první světovou válkou,“ říká historik Jan Luštinec.  Velmi vyhledávaným instruktorem byl Bohumil Hanč, který školil lyžaře i v Novém Města na Moravě. Byl nesporně největší personou lyžování v Krkonoších.

Další rozvoj lyžování nastal až po skončení války. Zatímco v roce 1921 má lyžařský svaz jen něco přes dva tisíce členů, v roce 1030 to už je 17,5 tisíce členů.

A na vzestupu je i závodní lyžování. Kromě tradičních běžeckých disciplín se prosazuje také sjezd a slalom, vznikají i zcela nové obory jako například štafety nebo motoskijöring.

Obrovských vývojem prochází i skok. Poprvé se skákalo už v roce 1896 na Božím Daru v Krušných horách, a to ze střechy zavátého domu. Postupně se ale začaly stavět skokanské můstky a ty nejvýznamnější vznikly právě v Krkonoších.

 

 

Žádné přezkáče, kovové hrany na lyžích nebo superlehké hůlky přesně do rukou. Pokrok samozřejmě pokročil a tím také bezpečnost a pohodlí lyžování.

Přejeme vám tedy krásný pobyt, mnoho sněhu, sluníčka a příjemné zážitky z lyžování.

Ještě jednou děkujeme za vaši účast, je nám opravdovým potěšením zde být s Vámi.

Za tým CK Sunatur,

Michal & Zuzana

Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.