28.12.2022
Pokud si naplánujete vzrušující cestu do Jižní Afriky, pár věcí vás zaskočí krátce po příjezdu. Budete přeci u protinožců.

Pokud si naplánujete vzrušující cestu do Jižní Afriky, pár věcí vás zaskočí hned krátce po příjezdu. Budete přeci u protinožců 😇

Dobrodružství začne na letišti. Pokud nastoupíte do vozidla z té strany, jak jste zvyklí, zjistíte, že vám někdo sebral volant 😄 Je totiž na druhé straně, než jste zvyklí, protože zde se jezdí po opačné straně silnice. A těch opaků je více. Že je zde více černochů, než bělochů jste jistě očekávali, zbytek vás možná překvapí.

Při důkladném pozorování při mytí rukou, zjistíte, že voda při odtékání se točí opačným směrem než na severní polokouli.

Okna se otevírají zásadně směrem ven, zde totiž nehrozí, že by zapadala sněhem.

Až budete se sklenkou úžasného jihoafrického vína obdivovat magickou noční oblohu, všimněte si, že když měsíc dorůstá jeho tvar bude přesně naopak, tady bude vypadat, jako písmeno C.

Stinná část domu je pochopitelně ta jižní.

Domy většinou nemají komíny, zde totiž ústřední topení prakticky neexistuje. Pouze některé staré domy komín mají, ty mají totiž ještě staré dobré krby.

A co roční doba, z domova jste pravděpodobně odjeli v sychravém studeném počasí a přiletěli do plného léta? Ano i roční období jsou tu naopak.

No a poslední rozdíl je trochu tak výzva pro procvičení vaší jemné motoriky. Jihoafričané totiž počítají na prstech opačně. Jak? Zkuste si odpočítat na prstech od jedné do pěti, tak jak jste zvyklí … no a teď to zkuste jako Jihoafričan, hezky pomalu, malíček jedna, prsteníček dvě…atd. 😊

Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči a až najdete další rozdíl, který jsem opominula, dejte vědět, hned ho spolu doplníme.

Moc se na Vás těším.

Zuzana, Vaše průvodkyně Jihoafrickou republikou.

Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.