Sice se říká 'Cestuj nalehko' a 'Stačí pas a kreditní karta', přesto se zpravidla vyplatí sbalit potřebné vybavení. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů a vzorový seznam toho, co se vám může na dovolené hodit.

Doklady - to je samozřejmost. Někam stačí občanský průkaz, jinam cestovní pas, někde je třeba vízum. Při cestách po Evropské unii se hodí karta zdravotní pojišťovny, při jakékoliv cestě pak pojištění léčebných výloh a cestovní pojištění. Výjimečně je třeba i mezinárodní očkovací průkaz.  Je lepší vzít sebou platební karty od různých vydavatelů. Může se stát, že v dané destinaci nebudou brát karty všechny. Chystáte-li se půjčit si auto, ověřte si předem, zda právě Vaše karta v půjčovně vyhoví. Nemít všechny karty v jedné peněžence je jasné asi všem. Doporučujeme udělat si fotokopii všech dokladů a mít ji uschovanou odděleně od originálů. Není také špatné, mít oskenovavané dokumenty přístupné třeba ve své mailové schránce. Potom je můžete prakticky kdekoliv na světě v nejbližší internetové kavárně znovu vytisknout.  
Kontakty - mohou se hodit kontakty na český zastupitelský úřad v navštívených zemích. Nezapomeňte ani na kontakt na asistenční službu! Řada z nás už dnes nezná zpaměti telefonní čísla ani na svoje nejbližší. Pokud o svůj mobil z jakéhokoliv důvodu přijdete, bude se Vám aspoň krátký seznam na staromódním papíru velice hodit. Připište si tam i čísla, na kterých lze zablokovat ztracenou nebo ukradenou platební kartu.  
Prostředky proti komárům jsou nejlepší prevencí malárie, ale zpříjemní i pobyt všude tam, kde se tyto krvelačné bestie vyskytují. Do tropů vybírejte přípravky obsahující alespoň 50% účinné látky (zpravidla deet). Klidnému spánku napomůže odpuzovač hmyzu do zásuvky. Ekologickou variantou je pak cestovní moskytiéra. Je možné koupit spirálu proti komárům, která je po zapálení celkem účinně odpuzuje.  
Chraňte se proti UV paprskům a přibalte prostředky proti slunci s vysokým ochranným filtrem, nejlépe vodědolné. Dnes celkem známe téma, nicméně mějte na paměti, že na dovolené bez plavek vystavíte slunci i místa obvykle zakrytá a přitom citlivá.  
Nezapomeňte sebou léky, které pravidelně užíváte. Je lépe vzít o trochu větší množství, pro případ, že se dovolená nečekaně protáhne. Cestovní lékárnička je také užitečnou položkou v zavazadle. Její obsah závisí na destinaci, plánovaných aktivitách, věku účastníků a v neposlední řadě na znalostech a schopnostech ji správně použít.