Steiermarkt

Steiermark neboli česky Štýrsko je Rakouská druhá největší spolková země. Marketingový název je „Zelené srdce Rakouska“, které je v zimě ale spíše bílé. Nejznámější lyžařské středisko oblasti je Schladming Dachstein, přezdívaný jako „lyžařská perla“ této země.

Dalšími známými lyžařskými skiareály jsou například velmi známý Tauplitz nebo třeba menší Murau. Mnoho lyžařských oblastí Štýrska je však řazeno pod vyhlášenou lyžařskou nadoblast Ski amadé. Oblast patří k vyhledávaným českými turisty a řadí se také mezi patnáct nejlepších oblastí Rakouska pro klasické lyžování.

V létě je to zde vhodné pro pěší turistiku a cyklistiku. Příroda s horskými jezery, lesy a čistým vzduchem vybízí k odpočinku. Pěší turistika tady doslova nezná hranic, můžete s klidnou hlavou přecházet mezi Rakouskem a Slovinskem. Navštívit můžete kromě mnoha lázní i krápníkové jeskyně. Nachází se zde tři řeky, podél nichž vedou oblíbené cyklostezky, patřící k těm nejlepším v Rakousku. Štýrsko je mimo jiné známé svojí výbornou kuchyní a jejími specialitami.

Murau je okresním městem, nejhustěji zalesněnou a zároveň jednou z nejslunnějších lyžařských oblastí v Rakousku. Nachází se mezi pohořími Nízkými Taury a Nockbergenem a jeho nadmořská výška sahá až přes 2000 metrů.

Skiareály Kreischberg s Lachtalem spolu nabízí 40 kilometrů sjezdových tratí pro všechny typy lyžařů a 28 kilometrů běžkařských stop. Jde o velmi moderní střediska se 100% pokrytím umělým zasněžováním. Není třeba se tedy obávat nedostatku sněhu, lyžovat se tu dá i v okrajových částech sezony. Pro výborné lyžaře se zde nabízí závodní FIS sjezdovka. V obou skiareálech se pořádají závody na jak ve snowboardingu a freestylovém lyžování, tak třeba i v telemarku. Pro Kreischberg jsou typické dlouhé a široké svahy. Na Lachtalu je pro děti připraven kouzelný koberec, mini slalom, hledání pokladu a dalších aktivity. Pro náročnější lyžaře je připravený sjezd Zinkelschlucht z Grossen Zinke a milovníci freeeridu si zde najdou své svahy.

Mezi aprés-ski aktivity zde patří snowtubing, túry na sněžnicích, osvětlená sáňkařská dráha nebo třeba plavecký bazén a tenisové kurty. Procházkou městem můžete shlédnout barokní zámek Obermurau s kostelíkem poblíž, nebo navštívit vlastní pivovar nabízející pivo Murauer. Velkou výhodou střediska je blízká vzdálenost k České republice.