Friuli

Friuli-Venezia Giulia je pátým nejmenším regionem a přímořskou oblastí.

Na severu - od Rakouska leží Karnské a Julské alpy, dosahující výšky až 2 800 metrů a směrem k Jaderskému moři postupně snižují. Region byl od středověku součástí Benátské republiky, z čehož vychází současný název. Hlavní město - Trieste (Terst) patřilo dlouhou dobu Rakousku-Uhersku, proto se od ostatních italských měst liší, především v architektuře. V Terstu naleznete mnoho významných památek. Na protější straně zálivu stojí zámek Miramare s nádhernými zahradami. Severně od Terstu, přímo na slovinské hranici, najdeme město Gorizia, se středověkým hradem a katedrálou. Jen 20 km jižněji najdeme město Palmanova, vybudované v 16. století. Zajímavostí je jeho přesný tvar devíticípé hvězdy s nárožními bastiony a je zapsáno na seznamu UNESCO. Pro milovníky nakupování zde najdete i proslulou stejnojmennou outletovou vesničku, kde se výborně nakupuje. Většina návštěvníků míří do letovisek u Jaderského moře. Největším je Lignano Sabbiadoro.

Tarvisio/Sella Nevea (se sjezdovkama na vrcholu Kanin) jsou středně velká střediska v oblasti Friuli v Julských Alpách, která se rozprostírají na trojmezí s Rakouskem a Slovinskem. V oblasti jsou kvalitní podmínky pro lyžování, o tom svědčí konání Světové univerziády v roce 2003.

Tarvisio je nejbližším střediskem Itálie vůči České republice s výbornou dopravní dostupností. Tento region dokonce kandidoval na pořádání Zimních olympijských her.

Střediska společně nabízejí 44 kilometrů sjezdových tratí a je vhodných pro všechny typy lyžařů. Jsou zde dlouhé černé sjezdovky z Monte Priesnig, ale i modré sjezdovky pro méně náročné lyžaře. Sella Nevea je vzdálená nedalekých 19 kilometrů od Tarvisia a je oblíbená milovníky volného lyžování a také nabízí dva snowparky. Skvělým zážitkem může být i večerní a noční lyžování. Skipas je však platný pro celou oblast Friuli a velkou výhodou je

skipas zdarma pro děti až do 10 let.

Pro klasické lyžaře střediska nabízejí 53 km běžeckých stop.

Dalšími možnostmi jsou zde výlety na sněžnicích, skialpinismus a za zmínku zajisté stojí také přítomnost bobové dráhy oblíbené nejen dětmi.

Tato střediska mají 100% systém umělého zasněžování, které zajišťuje lyžování po celou sezónu.

V Tarvisiu najdete spoustu restaurací, kde si můžete pochutnat na friulské kuchyni, vyzkoušet místní speciality a ochutnat kvalitní italská vína.