Dolomity

Dolomity jsou jedním z horských masivů Italských Alp. Rozkládá se v severní části Itálie, na východ od Bolzanské kotliny. Pohoří nemá jednolitý hřeben, skládá se z mnoha menších, často velmi rozličných horských skupin.

Oblast charakterizují typické dolomitické prvky jako stolový povrch některých masivů, srázné stěny, věžovité vrcholy, rozeklané skalní hřebeny a takřka bizarní tvary některých štítů. Na území Dolomit jsou snad všechny typy horské krajiny - od horských luk po skalní masivy s ledovci.

Alpe Lusia/San Pellegrino (dříve nazývané Tre Valli) je jedním z 12 středisek Dolomity Superski, které tvoří tři menší skiareály: Moena - Alpe Lusia, Passo San Pellegrino a Falcade.

Z nejvyššího vrcholu Cima Uomo, vede přímá černá trať a také točivější červená po „zadní“ straně hory. Nad Pellegrinem se na jižních svazích rozprostírá pavučina širokých modrých a červených sjezdovek a na severním svahu pod Col Margherita jsou zase červené a černé sjezdovky. Oblíbeným je i místní freeride park.

Podobně to má i Alpe Lusia. Stinný sever s vrcholem Le Cune je sportovnějšího charakteru, vévodí mu černá trať Piavac, padající z počátku jakoby do propasti. Je však potřeba zmínit i 11,5 kilometrů dlouhou černou Direttissimu, kde si můžete změřit i rychlost „letmý kilometr“. Slalomově sportovní jsou i dva hangy na červené sjezdovce Mediolanum, využívané pro tréninky.

Pro snowboardisty jsou tu 2 snowparky na San Pellegrinu a jeden na Alpe Lusia se skoky, zábradlími a bednami.

Pro milovníky bílé stopy je připraveno 62 kilometrů upravených běžkařských tratí ve formě 3 okruhů.

Z polyžařských aktivit si můžete zabruslit na kluzišti ve Falcadách nebo se jen projít v romantické Moeně a zajít na vyhlášenou diskotéku.

Alta Badia se rozléhá v malebné scenerii vrcholků nad městečky La Villa, San Cassiano, Corvara a Colfosco. Zahrnuje 130 kilometrů skvěle upravených sjezdovek všech náročností. Na snowbordisty tu čekají dva snowparky a na děti zase zábavné překážkové dráhy mezi vrcholky Biok a Piz Sorega, nebo lyžařské školičky. Milovníci bílé stopy zde najdou 45 kilometrů výborně připravených tratí a skialpinisté mnoho vhodných tras.

Nejhustší pavučina modrých a červených sjezdovek je soustředěna mezi dvoutisícovými vrcholy Col Alto, Piz la Ila, Piz Sorega, Biok, Pralongia a Cherz.

Výzvou pro náročné lyžaře je nejen slalomový svah Světového poháru v La Ville - Gran Risa, ale i černá sjezdovka z Pizz la Ila nebo nejdelší a nejnáročnější sjezd z Vallonu po černě skalnatém svahu a poté červeně širokým lesním průsekem mířícím zpět do Corvary.

Skiareál Alta Badia je velmi oblíbený i pro svoji propojenost s vyhlášenou lyžařskou oblastí Sella Ronda. Komu by nestačil místní skiareál, může si připlatit rozšířený skipas a využít dalších 380 kilometrů sjezdovek.

Alta Badia nabízí i zvláštní zážitky, jako je tzv. snídaňové lyžování v horské chatě Las Vegas, kdy před otevřením lanovek vyjedete skútrem nebo rolbou na chatu a po bohaté snídani v panoramatické restauraci s výhledem na Sellu a Sassongher, ozářené ranním sluncem, se vydáte na nedotčený manšestr sjezdovek. Večer zase na vrcholu Piz la Ila ožívá nejznámější apres-ski podnik Club Moritzino pořádající velkou taneční pařírnu s večeří, často za účasti slavných osobností. Každým rokem se zde koná festival michelinských kuchařů Roots of Execellence. Kromě těchto speciálních zážitků je možné vyzkoušet sáňkařskou dráhu, zajezdit si na bruslích, nebo vykoupat v bazénu v městečku La Villa.

Arabba/Marmolada je jednou z hlavních lyžařských křižovatek Dolomit. Prochází jí oblíbený okruh Sella Ronda a zahrnuje i nejvyšší horu Marmoladu – zvanou královnou Dolomit. Zahrnuje 62 kilometrů sjezdových tratí s množstvím volných terénů a lyžařských extrémů včetně jedinečné nabídky heliski. Okruh Sella Ronda svými tratěmi uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře.

Arabba je malé městečko nad nímž vystupuje skalnatý svah Porta Vescovo, na kterém se nachází sportovně vedené sjezdovky, jedna s převýšením 875 metrů a díky jeho severní orientaci a nadmořské výšce na něm drží sníh až do jara. Úvodní trasu sjezdu z Porta Vescovo tvoří 300 metrů dlouhý, velmi strmý trychtýř mezi skalami, na kterém bývají často boule.

Dalším oblíbeným místem je průsmyk Passo Padón z něhož vedou strmější sjezdy na obě strany. Po jižním svahu z něj vede dlouhá červená sjezdovka s úchvatnou vyhlídkou na ledovec Marmoláda. Končí plochým dojezdem přímo na úpatí Marmolady v hotelové osadě Malga Ciapela, kde začíná výjezd na hřeben nejvyšší hory Dolomit.

Z hory Bec de Roces nad průsmykem Passo Campolongo vedou dvě červené sjezdovky, které jsou ve střední pasáži ještě doplněny zábavnou překážkovou Funslope.

Na úpatí Monte Burz se nachází lyžařská škola pro nejmenší lyžaře.

Z aktivit Aprés ski jsou možné procházky po romantických vesničkách, které unikají masové turistice, nebo na sněžnicích. Milovníci adrenalinu si mohou vypůjčit sněžné skútry. Místní ozvučené kluziště nabízí mnoho zábavy nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Cortina d’Ampezzo je jedno z nejznámějších a nejslavnějších středisek italských Dolomit, ale hlavně s nejkrásnějšími panoramaty. Nikde jinde nenajdete tolik kolem sebe rozmístěných třítisícovek a na nich umístěných lyžařských terénů v takových výškách. Lyžařský terén je tu fantasticky rozmanitý.

Milovníci adrenalinu můžou lyžovat přímo mezi kolmými stěnami a freeridové svahy jsou zde nejlepší z celé Itálie. Kromě černých padáků zde najdete pavučinu červených sjezdovek a na východě mnoho modrých a cvičných svahů.

Skiareál Cortiny, okolních čtyř hlavních areálů: Tofana, Faloria, Cristallo a Falzarego, a vzdálenějších lokalit (Auronzo, Misurina, San Vito di Cadore) čítá dohromady 120 kilometrů sjezdovek. Skiareály jsou z města dostupné lanovkami nebo skibusem, ale mezi sebou bohužel až na výjimky propojené nejsou. Z Cortiny je to navíc blízko na oblíbenou Sella Rondu.

Nerozsáhlejší terény najdete v Tofaně a kromě toho je zde připravený pro snowboardisty i snowpark Son dei Prade. Nachází se zde i slavný „olympijský“ areál, kde se jezdí závody Světového poháru. Nejde nezmínit, že se zde točila scéna James Bonda „Jen pro tvé oči“ s Rogerem Moorem a dole v obřím paláci Hotelu Miramonti zase Růžový panter.

V celé oblasti je také 140 kilometrů perfektně upravených běžeckých stop. Jen v okolí Cortiny je jich 70 kilometrů.

Cortina je malebným městečkem, jehož centrem vede pěší zóna s výlohami světových módních značek, luxusními hotely, historickými budovami a krásnou bílou kostelní věží. Je místem, kde tráví zimní prázdniny nejen nejbohatší Italové, ale i Američané nebo snobští Rusové.

Po lyžování se nabízí plavecký bazén, zimní stadion nebo například bobová i sáňkařská dráha.

Folgaria/Lavarone jsou lyžařská střediska ležící nedaleko Trenta, vhodná především pro méně náročné lyžaře a rodiny s dětmi. Jsou proslulá především velkou rozlehlostí a zalesněnými pahorky a zahrnují 74 kilometrů sjezdovek. Provozovatel sice uvádí počet 100 km, ale v tomto počtu jsou i traverzy a neupravené sjezdy.

Výhodou středisek je výborná dostupnost a vzdálenost vůči České republice a také 100 % zasněžovanost.

Folgaria je klidné středisko zaměřené především na nejmenší lyžaře, pro které je zde 5 dětských parků, spousta školiček a cvičné louky dole v údolí Fondo Grande a Piccolo.

Pro milovníky klasického lyžování se nabízí 98 km bílých stop z nichž můžeme doporučit například vyhlídkové okruhy o délce 35 kilometrů v okolí sedla Passo coe. Pokročilý snowbordisté si přijdou na své ve 2 snowparcích a začátečníci v dětském snowparku ve Fondo Grande.

Obě dvě střediska se vyznačují krásnými panoramaty a velkou rozlohou, tudíž se nikdo nemusí bát o přelidněnost na svazích. Folgarii pokrývá větší část červených sjezdovek a Lavarone zase modrých. Sáňkovat je možné v části Fondo Grande na vyhrazené sjezdovce, kde můžete i posedět v barech a restauracích. Příjemné jsou procházky po pěší zoně a romantickým historickým centrem Folgarie. Aktivní odpočinek najdete v městském bazénu, na bowlingu v Lavarone, nebo výletem na sněžnicích. Samozřejmostí je dostatek restaurací, barů i obchůdků.

Kronplatz se nachází v Jižním Tyrolsku, poblíž hranic Itálie s Rakouskem. Převážně se zde setkáte spíše s rakouskými zvyky a kulturou.

Turisté se sem vydávají jak v letním, tak zimním období. V letních měsících je oblast navštěvována pro pěší horskou turistiku, cyklistiku či svojí krásnou přírodou. Kronplatz je velmi moderní oblastí se stoprocentním umělým zasněžováním, jež nabízí lyžařům 119 kilometrů sjezdových a 200 kilometrů běžeckých tratí. Pro snowboardisty jsou připraveny dva snowparky. Převažují zde především kabinové lanovky s vysokou přepravní kapacitou. Oblast je navštěvována především lyžařskými fanatiky, kteří zde naleznou vysoký počet černých tratí, hlavně takzvaných „padáků“, ale i méně zdatní lyžaři si zajisté najdou své jednodušší sjezdovky. Pro neúnavné lyžaře stojí rozhodně za zmínku dvě dlouhé, severně umístěné černé sjezdovky do Riscone. Českými lyžaři je dané středisko hojně navštěvováno zejména pro svou blízkost k České republice.

Kronplatz nabízí mimo jiné také historické centrum města Brunica se zajímavými památkami a příležitosti k nákupům. Na vrcholu Kronplatzu najdete Messner Mountain Museum, věnované největším skalním stěnám světa. Z Aprés ski jsou v nabídce především relaxační centra s bazény, tenis, bowling, skialpinistické trasy nebo lyžařské túry v hlubokém prašanu.

Věříme, že ať se rozhodnete navštívit Kronplatz v jakékoliv části roku, budete nadmíru spokojeni.

Madonna di Campiglio je jedním z osmi skiareálů v oblasti Skirama Dolomity, která zahrnuje 350 kilometrů sjezdových tratí a skipas pro celou tuto oblast je nazván Superskirama.

Nachází se mezi Dolomity a Alpami a spadá pod Trentino. Je jedním z nejprestižnějších a největších italských středisek, velmi navštěvovaných jak v zimě, tak v létě.

Městečko jako takové má historický původ a zdejší obyvatelé si dodnes připomínají habsburské předky města a pořádají různé slavnosti. Středisko je jediné v celém Trentinu, kde se koná Světový pohár ve sjezdovém lyžování a poskytuje 60 kilometrů sjezdových tratí všech obtížností.

Pro ty nejodvážnější nabízí Madonna di Campiglio černé prudké svahy v čele se Spinale Direttissima, což je vůbec nejprudší sjezdovka oblasti. Madonna di Campiglio byla nedávno propojená s vedlejším střediskem Pinzolo. Tyto dva areály spojuje kabinová lanovka, odkud je výhled na celé okolní panorama. Spolu s Pinzolem, Marillevou/Folgaridou a Pejem nabízí 142 kilometrů sjezdovek pod názvem skipasu Skipas Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta. Pro snowboardisty je zde připraven snowpark Ursus pod Passo Grosté. Je jedním z největších italských snowparků, vhodný pro odvážné snowboardisty a freestylové lyžaře.

Oblast nabízí nespočet aktivit po lyžování jako např. bruslení, bowling či pronájem tenisových kurtů. Velmi oblíbená je promenáda s lákavými obchůdky vyhlášených značek či náměstí, kde se konají různé kulturní akce po celý rok.

Marilleva a Folgarida jsou dvě lyžařská střediska, vzájemně propojená a tvořící jednu společnou oblast. Nachází se 50 kilometrů od Bolzana a nedaleko větší oblasti Madonna di Campliglio, s kterou je rovněž propojená. Samostatně má 50 kilometrů sjezdovek - v Marillevě najdeme lehčí a ve Folgaridě ty těžší tratě pro náročnější lyžaře.

Sjezdové tratě jsou zde dlouhé a vždy vzorně upravené. Jsou to moderní střediska s inovanými lanovkami a kabinkami. Pro snowboardisty je tu skvělý a velký snowpark s halfpipe. Dokonce se tady pořádalo Mistrovství světa ve snowboardingu. Pro děti je připraven krásný Family park ve Folgaridě, kde se jak vyřádí, tak se i něco přiučí. Tato oblast je každým rokem více oblíbenější a navštěvovanější. Jedinou nevýhodou může být nižší pohoda (900-2180 m n.m.), to ale kompenzuje 95% zasněžování. K aprés-ski aktivitám zde patří hlavně kluziště ve Folgaridě a tenisové kurty v Marillevě. Pro větší výběr si můžete zajet do Madonny di Campliglio. Oblast je vhodná pro všechny typy lyžařů a blízká dostupnost z Prahy také není na škodu.

Monte Bondone je jedním ze sedmi středisek lyžařského regionu Skirama Dolomity. Po dopravní stránce je výborně přístupné z dálnice vedoucí do Trenta. Samotné středisko zahrnuje 22 kilometrů sjezdovek avšak výhodou 6-ti denního skipasu je, že zahrnuje možnost lyžování 1 den v Paganelle, 1 den ve Foglarii a také místní noční lyžování. Díky velkému počtu širokých, modrých sjezdovek je vhodné především pro rodiny s dětmi. Zdatní lyžaři zde se zde však nebudou nudit, čeká na ně 4 kilometry dlouhá červená a místy až černá Gran Pista o průměrném sklonu 38°.

Snowboardisté se mohou vyřádit na half-pipe olympijských rozměrů a na boardercrossu. Vhodné podmínky jsou zde i pro freeride. Ačkoliv středisko patří mezi ty menší, nemusíte se obávat čekání ve frontách, neboť například nedávno nová sedačka na Montesel má přepravní kapacitou 2200 osob za hodinu. Skvělé sněhové podmínky zajišťuje 100% pokrytí umělým sněhem. Pro děti je zde k dispozici pojízdný koberec a lyžařská školička. Na klasické lyžaře čeká 37 km dlouhý okruh Viote.

Ve Vasonu (horní část střediska) je možnost bruslení a dostatečné množství restaurací. Ve vzdálenosti 20 kilometrů je město Trento, které zaujme svým historickým centrem s památkami a v období vánoc nabízí překrásné adventní trhy.

Paganella patří mezi nejrychleji se rozvíjející střediska italských Dolomit. Je položená pouhých 20 km od brenerské dálnice, což je velkou výhodou pro dopravu. Mezi Andalem a Fai jsou velmi efektivně propojené sjezdovky s moderními kabinkami a sedačkami, které mají přepravní kapacitu 7.000 osob za hodinu. Skiareál zahrnuje celkem 37 kilometrů sjezdových tratí.

Převážná část sjezdovek je středně těžkých, ale pro děti je zde tzv. „okruh lehčích sjezdovek“. Na sezonu 2015/2016 byla otevřená nová červená sjezdovka "Lupetto" dlouhá 1400 m, která propojila okruh modrých sjezdovek s lokalitou Prati di Gaggia, která je proslulá svými panoramaty na Dolomiti di Brenta.

Paganella není svojí náročností vhodná pouze na trénování sjezdů, na sjezdovce Olimpionica 2 se každoročně konají závody Evropského poháru ve sjezdovém lyžování. Nezapomenutelným zážitkem je také veřejností velmi oblíbený závod „hudebních nadšenců“ s koncertem Alpine Rockfest v rytmu hudby, kterého se účastníci Evropského poháru často účastní společně s veřejností.

PAGANELLA SKI ve spolupráci se SlopeDesign realizovala nový Snowpark DOSSON, rozdělený na zónu pro amatéry a experty, dosažitelný 8 místnou kabinkou Andalo-Doss Pelà.

Novinkou skiareálu je vyznačení tras pro milovníky skipalpinismu a sněžnic.

Širokou kulturní a sportovní nabídku apres ski zajišťuje relativně nová struktura s názvem Aqua In: tělocvična, kryté bazény, prostor pro wellness, plocha na bruslení nebo i místnosti pro kongresy. V Andalu najdete rovněž sáňkařskou dráhu, snowtubing a dětský FUN PARK pro ty nejmenší

Passo Tonale je jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších destinací oblasti Skirama Dolomity. Nedaleko vzdálené (10 kilometrů) Ponte di Legno je s Passo Tonale lyžařsky propojené a spolu tvoří oblast s 62 kilometry sjezdových tratí. Je zde 100% jistota umělého zasněžování a to spolu s ledovcem Presena (3016 m n.m.) zaručuje výborné sněhové podmínky. Minulou sezonu sedačkovou lanovku nahradila kabinová a ta Vás vyveze do výšky 3000 m n.m., odkud vede náročná černá sjezdovka do Tonale.

Passo Tonale nabízí spíše středně těžké svahy, vhodné pro pokročilejší lyžaře a nebo svahy pro začátečníky. Pro náročné lyžaře se těžší sjezdovky nachází v Ponte di Legno, kde jsou tratě orientované převážně na sever. Tato lyžařská destinace se každoročně modernizuje a tak zaručuje kvalitní přepravu po celém středisku.

Je zde široký výběr volného terénu a pro ty co vyhledávají ještě větší adrenalin možnost vyzkoušet si heliskiing.

Pro snowboardisty je přichystaný snowpark a pro klasické lyžaře 43 kilometrů běžeckých stop.

Pro ty nejmenší zde naleznete lyžařské školičky a pojízdné koberce.

Po lyžování se nabízí i další aktivity jako bruslení, jízda na saních, sněžné skútry, snowtubing, výlety na sněžnicích nebo také plavání ve veřejném bazénu.

Novinkou letošní sezony je aplikace do mobilu do které si napíšete číslo skipasu a v případě jeho ztráty Vás duplikát bude stát pouze 5 € místo 35 €. Díky této aplikaci budete mít wifi gratis a budete informováni o akcích, které se v místě konají .

Pinzolo je jedním z osmi méně známých středisek lyžařského regionu Skirama Dolomity. Je zastíněno vedlejší oblastí Madonna di Campiglio, která je sice o půlku větší, ale za to méně rozmanitá.

Spolu s Madonnou di Campiglio a Marillevou/Folgaridou nabízí 142 km sjezdovek pod názvem skipasu Skipas Skiarea. Kromě tohoto skipaasu je možné si zakoupit skipas SuperSkirama, který zahrnuje lyžování v Pinzolu, Madonnou di Campiglio, Adamello Ski, Marillev/Folgarida, Peio, Paganella ski, Folgaria-Lavarone a monte Bondone.

Samotný skiareál Pinzolo má 27 km tratí. Svahy jsou orientovány na všechny světové strany, což je výhodné pro ideální lyžování po celý den. Nejčastější jsou zde středně těžké červené svahy, které mají převýšení až úctyhodných 1300 metrů. Nejnáročnější sjezdovka je černé kategorie a má převýšení 900 metrů.

Po lyžování zde sice výběr aktivit není tak rozmanitý jako v jiných střediscích, ale za zmínku stojí např. zimní stadion na bruslení nebo veřejný bazén.

Za kulturními akcemi je možné se dojet podívat do nedaleké Madonny di Campiglio. Ve městečku však přesto najdete spoustu restaurací a barů. Pinzolo umožňuje prožít spíše klidnější dovolenou a v porovnání s okolními většími středisky bývá navštěvováno převážně rodinami s dětmi a seniory a je vhodné i pro krátkodobý pobyt, který je možný v námi nabízeném ubytování.

Val di Fiemme/Obereggen je jednou z dvanácti oblastí největšího lyžařského regionu v Evropě - Dolomity Superski, nabízejícího 1200 kilometrů sjezdových tratí. V této oblasti se nachází pět skiareálů: Latemar, Ski area Alpe Lusia, Passo Rolle, Alpe Cermis a Oclini Jochgrimm, které celkově nabízí cca 115 kilometrů sjezdovek. Skipas zahrnuje lyžování ve všech těchto střediscích od sebe vzdálených maximálně 17 kilometrů. Propojení zajišťuje místní skibus zdarma.

Jedním z těchto skiareálů je Cavalese ležící na vrchu ledovcového původu, nabízející návštěvníkům kvalitní možnosti lyžování. Skiareál Alpe Cermis přímo v Cavalese má 24 km sjezdovek s nejvýše položeným vrcholem Rifugio Paion ve 2250 m. n. m. Pro náročnější lyžaře jsou v dojezdové vzdálenosti (necelých 30 km) vyhlášené sjezdovky Sella Rondy. V okolních skiareálech je šest snowparků.

V samotném Cavalese je možnost nejen večerního lyžování, ale jsou zde hlavně výborné podmínky pro klasické lyžování. Nachází se zde 150 km běžeckých stop. Kvalitu tratí dokazuje pořádání proslulého mezinárodního 70 km dlouhého běhu Marcialonga a dále Světového poháru v klasickém lyžování.

Cavalese samozřejmě nabízí i možnosti apres ski jako např. veřejný bazén a wellnes cca 500 m od námi nabízeného hotelu, nebo zimní stadion na bruslení či diskotéku. Pro děti je tu CERMIS LANDIA - zábavní park na sněhu s dětskou školkou. Ve městě je významné historické centrum a za prohlídku stojí například Biskupský palác či stálá výstava umění. Cavalese je příjemné rodinné středisko, které je vhodné pro všechny typy lyžařů.