Dolomity jsou jedním z horských masivů Italských Alp. Rozkládá se v severní části Itálie, na východ od Bolzanské kotliny. Pohoří nemá jednolitý hřeben, skládá se z mnoha menších, často velmi rozličných horských skupin.

Oblast charakterizují typické dolomitické prvky jako stolový povrch některých masivů, srázné stěny, věžovité vrcholy, rozeklané skalní hřebeny a takřka bizarní tvary některých štítů. Na území Dolomit jsou snad všechny typy horské krajiny - od horských luk po skalní masivy s ledovci.

Friuli-Venezia Giulia je pátým nejmenším regionem a přímořskou oblastí.

Na severu - od Rakouska leží Karnské a Julské alpy, dosahující výšky až 2 800 metrů a směrem k Jaderskému moři postupně snižují. Region byl od středověku součástí Benátské republiky, z čehož vychází současný název. Hlavní město - Trieste (Terst) patřilo dlouhou dobu Rakousku-Uhersku, proto se od ostatních italských měst liší, především v architektuře. V Terstu naleznete mnoho významných památek. Na protější straně zálivu stojí zámek Miramare s nádhernými zahradami. Severně od Terstu, přímo na slovinské hranici, najdeme město Gorizia, se středověkým hradem a katedrálou. Jen 20 km jižněji najdeme město Palmanova, vybudované v 16. století. Zajímavostí je jeho přesný tvar devíticípé hvězdy s nárožními bastiony a je zapsáno na seznamu UNESCO. Pro milovníky nakupování zde najdete i proslulou stejnojmennou outletovou vesničku, kde se výborně nakupuje. Většina návštěvníků míří do letovisek u Jaderského moře. Největším je Lignano Sabbiadoro.

Valtellina je údolí v Lombardii na severu Itálie. Nejdůležitějšími sídly jsou Sondrio, Chiavenna a Bormio.

Z lyžařského hlediska velmi známá Alta Valtellina. Nachází se nedaleko světoznámého švýcarského zimního střediska St. Moritz, a překvapí svými dlouhými údolími, stvořenými pro to nejlepší lyžování. V oblasti můžete lyžovat na 225 kilometrech v rámci jednoho skipasu ve skiareálech Livigno, Bormio, Valdidentro / Oga / San Colombano a Santa Caterina. Všechny tyto areály jsou svými kvalitními, propojenými a náročnými sjezdovými tratěmi plně srovnatelné se známými francouzskými středisky. Ať je to třeba Bormio s 10 kilometrovou sjezdovou tratí a převýšením 1780 m, kde naleznete jak ideální podmínky pro lyžování, tak i termální lázně, či oblast S. Caterina s náročnou sjezdovkou Bucaneve, nebo Livigno se svými 115 kilometry sjezdových tratí. Tuto oblast řadíme mezi to nejlepší, co nám zimní Itálie v náročnosti sjezdových tratí může nabídnout a lyžování zde je skutečným požitkem.